SeaCras je istaknut kao pružatelj usluga u sektorima održivosti i ESG podataka za nadzor morskih resursa u Izvješću EU Space for Green Transformation 2023, koje je izdala Agencija EU za svemirski program (EUSPA)!
Temeljna misija EUSPA-e je provoditi svemirski program EU, pružajući pouzdane, sigurne i zaštićene usluge vezane uz svemir, dok maksimizira njihove društveno-ekonomske prednosti za europsko društvo i tvrtke.
Kako bi podržale održivije društvo i poboljšale ESG rezultate, tvrtke postavljaju ciljeve zelene transformacije usmjerene na smanjenje emisija stakleničkih plinova i minimiziranje ekološkog utjecaja svojih aktivnosti, istovremeno promovirajući ove inicijative za privlačenje kupaca i širenje tržišne prisutnosti — Mnoge tvrtke kreću u ovom smjeru, razvijajući proizvode specifično usmjerene na procjenu ESG parametara, a među njima je i SeaCras.
Rastuća društvena svijest usmjerena na “spašavanje planeta” potiče napore ka održivijem društvu i ekonomiji. Tvrtke koje se smatraju ekološki odgovornima imaju veću vjerojatnost privući nove kupce, ulagače i zaposlenike. Također, potencijalni investitori mogu izbjegavati tvrtke povezane s lošim ekološkim praksama, izbjegavajući negativne asocijacije s brendom.
Vrijedan alat za procjenu utjecaja tvrtke na okoliš i šire društvene napore izvan njezina osnovnog poslovanja je ESG ocjenjivanje. ESG, što znači okoliš, društvo i korporativno upravljanje, procjenjuje posvećenost tvrtke ovim ciljevima u tri ključna područja:
- Ekološki kriteriji uzimaju u obzir čimbenike kao što su potrošnja energije i otpada, upravljanje resursima, emisije ugljika i doprinosi suočavanju s klimatskim promjenama.
- Društveni kriteriji fokusiraju se na odnose i ugled tvrtke unutar zajednica, uključujući pravedno postupanje prema zaposlenicima te posvećenost raznolikosti i inkluziji.
- Kriteriji upravljanja uključuju interne prakse, kontrole i procedure koje vode upravljanje tvrtkom i odgovornost.
Pod utjecajem evoluirajućih propisa o nefinancijskom izvještavanju, ekološki nadzor za ESG ocjenjivanje je obećavajuće i novo područje koje je još u ranim fazama razvoja, čime je dobro pozicionirano za usvajanje inovativnih metoda i svježih pristupa. U tom kontekstu, svemirski podaci mogu ponuditi vrijedne koristi, a podaci Copernicusa, posebno, imaju potencijal postati budući standard za praćenje i procjenu ekoloških pokazatelja. SeaCras koristi Copernicus, među ostalim izvorima podataka, za procjenu ekoloških utjecaja, rizika i mjera klimatske sigurnosti prema standardima GRI i ESRS.
Nadalje, podaci Copernicusa, nakon što ih obradi robusni algoritam Sea Cras-a, postaju “plug-and-play” sastavni dio svakog izvješća o održivosti, u potpunosti usklađeni s nimalo jednostavnom metodologijom, propisanom ESRS standardima.
Problemi poput globalnih klimatskih promjena, očuvanja okoliša i održivosti u posljednje su vrijeme postali sve važniji. Tvrtke pokazuju sve veću osjetljivost na ova područja, stavljajući visok naglasak na procese praćenja i, kada je to moguće, smanjenja emisija i ekološkog utjecaja svojih aktivnosti.